Technický skvost – most přes Öresund

Most přes Öresund (nebo také Oresundský most) je most spojující dánské hlavní město Kodaň s významným švédským přístavním městem Malmö. Jedná se o zcela unikátní technické dílo, které vede z části po vysutých mostech, z části po umělém ostrově a zčásti jako podmořský tunel. Celé dílo bylo otevřeno v roce v roce 2000 dánskou královnou Margrethe II. a švédským králem Karlem XVI. Gustavem. Poprvé od doby ledové je tak Skandinávský poloostrov opět připojen k pevninské Evropě. Oresundský most má ale nejenom velký historický význam, ale i ryze praktický. Dopravu z Malmö do Kodaně zkrátil na pouhých 35 minut.


Technické údaje:

Most je opravdu monumentální o čemž, svědčí i technické údaje, které ho řadí jako druhý největší pevný most na světě. Celý přejezd měří 16 km a tvoří ho (z dánské strany): 430 m dlouhý uměle vytvořený poloostrov, tunel měřící přes 3,5 km a vedoucí 10 m pod vodou, 4 km dlouhý umělý ostrov a 7845 m dlouhý most zavěšený na dvou 204 m vysokých pylonech. Samotný most je dvoupatrový. Horní patro slouží automobilům, zatímco ve spodním se prohání vlaky až 130 km/hod.

V nejvyšším místě je koruna vozovky 57 m nad vodní hladinou. Stavba byla zahájena v srpnu 1995, poslední díl mostu osazen 13. srpna 1999. Pro běžný silniční provoz byl most otevřen 1. července 2000 ve 23 hodin, první vlaky vyjely 2. července v 6:09 z Malmö. A od té doby funguje most bez větších potíží dodnes.

Historie mostu:

Tak jak už to u podobných projektů bývá, tak idea spojení Dánska a Skandinávie je stará už stovky let. První oficiální záznamy o ní pochází již kolem roku 1870. Tehdejší technické prostředky, však zdaleka takové velkolepé technické dílo neumožňovali. Projekt dostal konkrétnější podobu až ve třicátých letech, kdy bylo ujasněno, že by se z větší části mělo jednat o most, který využijete nejvýhodnějších přírodních podmínek. Samotná dohoda o stavbě však padlo až v roce 1991. Přeci jen se jedná o nesmírně finančně i technicky náročný projekt. O tom, že si most našel své využití svědčí jen to, že přes něj přejede denně 17 000 automobilů a 280 vlaků včetně rychlodráhy Kodaň – Malmö. To zahrnuje desítky tisíc přepravených osob každý den.

Mapa Öresundského mostu

6 Komentáře

 1. Míša 21 října, 2012 v 22:06 #

  Odkud je nejlepší kouknout na most? Resp. odkud je ta třetí fotka prosím? 🙂

 2. Vlaďka 5 srpna, 2014 v 16:50 #

  Přes most pojedeme přibližně za 2 týdny, tak by mě také zajímalo, odkud je nejlepší pohled na most.

 3. Miloš 18 února, 2017 v 09:48 #

  Tretia fotka je zo Svedskej strany z okolia pristavneho mestecka Barseback…

 4. Pavel 9 září, 2017 v 18:38 #

  Pěkný článek 🙂 Jinak co se týče nejlepšího pohledu na most – doporučuji ze švédské strany z pobřeží Malmö – místo zvané Luftkastellet. Míst, odkud se ale na most můžete podívat je opravdu mnoho a z každého místa je to krásný pohled. Zajímavost – přímo pod mostem (švédské pobřeží), mezi opěrou a prvním pilířem mostu, vede i cyklostezka, takže se k mostu dá dostat opravdu blízko. Na most jako takový se ale lidská noha nedostane, z důvodu bezpečnosti.

 5. Mira 1 ledna, 2020 v 13:25 #

  Neví někdo jestli se dá na motorce sjet na ostrově z mostu před tunelem a vrátit se zpět do Malmö. ?
  Samozřejmě bez poplatku

 6. Jan štěpán 5 ledna, 2020 v 12:22 #

  Moc doporučuji, nádherné místo a technicky dokonalá záležitost.

Okomentovat článek

TOPlist