Národní muzeum umění

Statens Museum for Kunst je něco jako Národní muzeum umění a Národní galerie vjednom. Muzeum má velkolepou budovu v centru Kodaně na sever jen kousek od zámku Rosenborg. K muzeu patří i rozlehlý park a některé další budovy. Statens Museum for Kunst nejenom shromažďuje a inventarizuje umění, ale zabývá se i bádáním a to zejména o Dánské umělce od 14. století až do současnosti a to i ty, kteří působí v cizině.

Základ sbírky byl položen kolem roku 1750. Původně se jednoho o královskou sbírku Fredericka V. Na počátku se hodně nakupovala díla ze zahraničí, zejména od Italských, Holandských a Německých mistrů. Mezi nejvýznamnější exponáty, která jsou ve sbírce od té doby, je řazen zejména Trpící Kristus Vykupitel od Andrea Mantegna. Sbírka se dále rychle rozrůstala. V 19. století pak zejména o Dánské umělce a toto období je někdy také označované jako „Zlatý věk“ dánské malby.

Muzeum dostalo i několik významných darů, například v roce 1928 sbírku Johannese Rumpa obsahující význačná díla Francouzských modernistů.

Zajímavá je i samotná budova muzea. Základ navrhl architekt Vilhelm Dahlerup v letech 1889 až 1896. O sto let později v roce 1998, ale byla dvojicí dánských architektů Annou Mariou Indrio a Madsem Møllerem navržena další budova, která byla postavena hned za tu původní a se starou spojenou krásnou skleněnou střechou. V této kryté ulici se dokonce někdy konají koncerty a taneční vystoupení.

Základ vystavené sbírky tvoří vystavených 9.000 maleb a soch i když depozitáře muzea jsou mnohem bohatší a čítají na 300.000 uměleckých děl jenom na papíře! Jádro sbírky tvoří obrazy ze soukromých komor Dánských králů, které se také řadí k nejstarším.

Muzeum se snaží přiblížit chutím dnešního návštěvníka a tak zde najdete i spousta dalších zajímavostí, tematických výstav, doprovodných programů včetně expozic určených pro děti. Více se můžete dozvědět například na oficiálních stránkách Statens Museum for Kunst.

Jedna odpověď

  1. llllll 24 dubna, 2019 v 17:47 #

    Raky, který bannoval je best.eu player.

Okomentovat článek

TOPlist