Náměstí Grabrodretorv

Náměstí Grabrodretorv (v dánštině Gråbrødretorv) je malé ale velmi malebné a útulné náměstí v historickém centru Kodaně. Nachází se asi 300 metrů na východ od známého náměstí Gammeltorv a zhruba stejnou vzdálenost na severozápad od náměstí Højbro Plads. Na náměstí ústí pěší zóna z ulice Strøget.

Náměstí získalo své jméno z františkánského kláštera, který zde stával mezi lety 1238 – 1530, než byl zbořen. Následně si zde v polovině 17. století postavil zámek Corfitz Ulfeldt a malému náměstí se začalo říkat Ulfeldts Plads (Ulfeldtské náměstí). V roce 1663 byl ale hamižný šlechtic obžalován. Jeho majetek byl zkonfiskován a dům zničen. Místo toho mu byl na náměstí postaven sloup hanby, na který mohli kolemjdoucí lidé plivat.

Při požáru Kodaně roku 1728 byly zničeny téměř všechny domy kolem náměstí. Další rána přišla roku 1807 během britského bombardování města v bitvě o Kodaň. Následně bylo náměstí obnoveno a v roce 1841 si náměstí získalo své nynější jméno Grabrodretorv. Po mnoho let sloužilo náměstí jako jedno velké parkoviště, než se to v roce 1968 radnice rozhodla změnit a náměstí zařadila do pěší zóny kolem ulice Strøget.

Když se podíváme na dnešní podobu náměstí, tak budovy na jižní straně byly postaveny v letech po požáru z roku 1728, zatímco domy na západě byly postaveny po zmíněném britském bombardování. Náměstí je charakteristické barevnými průčelí a mezi nimi roste letitý strom – platan. Uprostřed se nachází moderní kašna ze žuly navržená Sørenem Georgen Jensenen a slavnostně otevřena v roce 1971. Náměstí lemuje množství restaurací s kavárniček. Často se zde konají malé venkovní koncerty, a to zejména během kodaňského jazzového festivalu.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist