Náměstí Gammeltorv

Gammeltorv je nejstarší náměstí v centru Kodaně. S přilehlým náměstím Nytorv tvoří jeden společný rozlehlý prostor, který zároveň patří k pěší zóně Strøget. Náměstí Gammeltorv vzniklo už někdy v 12. století. Budovy které náměstí obklopují jsou ale mnohem mladšího data. Původní domy totiž lehly popelem při velkém požáru roku 1795. Kolem náměstí vyrostly nové stavby většinou v neoklasicistním stylu.

Výjimku tvoří dominanta náměstí a to renesanční kašna uprostřed. Ta byla postavena už v roce 1610 na příkaz krále Christiana IV a všechny požáry úspěšně přečkala. Další stavba, která stojí za shlédnutí je  funkcionalistický Stelling House od architekta Arneho Jacobsena na rohu Skindergade.

Náměstí je skutečně důležitým centrem, na kterém se od pradávna odehrávala většina soudního i politického života v Kodani. Také se zde konal jeden z dvou hlavních trhů. Na náměstí a v jeho okolí se nacházelo i několik bývalých radnic.

Jinak jméno Gammeltorv se pro náměstí používá od roku 1470. Pěší zóna Strøget pak byla vyhlášena roku 1950. Dnes se tak jedná o rušné centrum plné turistů. Kolem náměstí je spousta zajímavých staveb, příjemných uliček ale samozřejmě i restaurací a dalších podniků.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist