Zámek Rosenborg

Přímo uprostřed centra Kodaně se nachází také nádherný renesanční zámek Rosenborg. A to včetně rozlehlého parku (zahrad) a vodního příkopu. Je to takový klidný ostrůvek, který vybočuje z okolní zástavby. Zámek Rosenborg byl postaven roku 1606 ve stylu nizozemské renesance. Tehdy to byl velmi oblíbený styl dánských stavitelů. Fasáda je více nazdobená, než jsme zvyklý u podobných zámků u nás, a také má netypickou tmavě červenou barvu. Architekti, kteří se o podobu zámku nejvíce zasloužili jsou Bertel Lange a Hans van Steenvinskel. Vzhledem k tomu, že byl zámek mnohokrát rozšiřován se, ale na něm podepsalo i mnoho dalších význačných architektů.

Zámek Rosenborg má pro Dány velký význam, už jenom protože v jeho sklepeních jsou uschovány Dánské korunovační klenoty, královské šperky a také královský koberec. Všechny tyto cennosti si zde může prohlédnout i běžný návštěvník. Zajímavé je, že Dánská šlechta v zámku moc dlouho nepobyla. Možná právě proto, že původně byl zamýšlen jen jako lovecký zámeček. Natrvalo se odtud královská rodina odstěhovala již roku 1710. I když několikrát se sem vracela i když spíše pod tíhou okolností. Například v roce 1794, kdy vyhořel Christiansborg nebo v roce 1801 po 1. bitvě o Kodaň.

Kapitolou samo o sobě jsou pak zahrady. Ty obklopují zámek ze všech směrů až k třídě Oster Voldgade, kde je hlavní vstup. Zahrady jsou známé nejenom jako „Královské“ (dánsky Kongens Have), ale někdy se jim říká také podle samotného zámku Rosenborgské královské zahrady. Tyto zahrady jsou jedny z nejstarších v celé zemi a stejně jako zámek i ony jsou laděny v renesančním stylu. Zahrady jsou volně přístupné, hezky udržované a na dobrém místě. Tak se není čemu divit, že jsou mezi návštěvníky velmi oblíbené. Odhadem jimi ročně projde přes 2, 5 milionů turistů.

Blízko se nachází spousta dalších zajímavých míst. Ať už je to třeba kasárna hned vedle zámku, kde sídlí Dánská královská garda. Naproti přes ulici Østervold Observatoř a skleníky botanické zahrady. Na rohu ulice Statens Museum for Kunst (Národní muzeum umění). Nebo třeba blízké náměstí Kongens Nytorv, které patří mezi jedno z nejdůležitějších v Kodani.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist