Zábavní park Tivoli

Zahrady Tivoli nebo jenom zkráceně Tivoli je oblíbený zábavní park v centru Kodaně. Nachází se skutečně jenom malý kousek od Radničního náměstí. Jedná se o velký park rozléhající se na ploše 250 x 350 metrů. V parku je možné vybrat si z atrakcí všeho druhu od obyčejných kolotočů až po hrůzostrašnou horskou dráhu.

Park Tivoli byl založen v roce 1843 Georgem Carsensenem na pozemcích bývalého vojenského opevnění. V té době stál park ještě na samém okraji města. Vzhledem k rychlému rozvoji městské aglomerace, se ale dnes naopak nachází v úplném centru. Zajímavostí také bezesporu je, že hned po Dyrehavsbakken v nedalekém Klampenborgu se jedná o druhý nejstarší zábavní park na světě.

To co je téměř neuvěřitelné je také jméno parku, které je možné odvodit hned podle několika významnějších evropských měst. Originální jméno parku zní „Tivoli a Vauxhal“. Přičemž Tivoli je jméno převzaté po zahradách Jardin de Tivoli v Paříži. Tyto zahrady jsou pak pojmenované podle starobylého italského města Tivoli v Laziu nedaleko Říma. Přídomek Vauxhall, který zmizel z názvu nejdříve je pak podle zahrad Vauxhall v Londýně.

V parku je samozřejmě spousta atrakcí od těch určených pro nejmenší děti, tak až po ty, na které se budou bát vlézt i dospělí. Některé atrakce už jsou pak doslova historické exponáty jako například nejstarší funkční dřevěná horská dráha na světě. Věřte ale, že tu najdete i o hodně drsnější dráhy jako je například Démon (Dæmonen) postavený v roce 2004.  Na této 568 metrů dlouhé dráze vás hned za sebou čekají smyčky Immelmann, vertikální smyčka a Zero-G roll. To vše s přetížením až 4G. Jedno kolo trvá 1 minutu a 46 sekund.

Kromě atrakcí nabízí park i další možnosti zábavy tedy zejména kulturu. Je tu koncertní síň, divadlo Pantomima a konají se zde hudební vystoupení. Pravidelně zde například vystupuje domovský chlapecký sbor The Tivoli Boys Guard.

Na parku je samozřejmě nádherná i jeho atmosféra a celkově prostředí. Nachází se zde mnoho krásných domečků a vše je obklopeno zelení.

Více o parku Tivoli se můžete dozvědět na jeho oficiálních webových stránkách www.tivoli.dk.

2 Komentáře

 1. Jakub 5 května, 2015 v 16:25 #

  Dobrý den.
  V červenci jedeme na outdoorovou dovolenou do Skandinávie a budeme projíždět přez Kodaň. Chtěli bychom toho tedy řádně využít a Kodaň si z venčí alespoň prohlédnout. Je možné od Vás získat tip na nějaké dobré parkování v centru Kodaně s 9místným autem? Případně i tip na nějakou zajímavou trasu?
  Mnohokrát děkuji za případnou odpověď.

  S pozdravem

  Jakub

Trackbacky/Pingbacky

 1. Valentýn 2016: Prodlužte si víkend a vyrazte do světa! - 28 ledna, 2016

  […] V centru Kodaně leží známý zábavní park Tivoli (mapa), kde se skvěle odreagujete. Je možné vybrat si z atrakcí všeho druhu – od obyčejných […]

Okomentovat článek

TOPlist