Socha malé mořské víly

Socha malé mořské víly (dánsky Den Lille havfrue) je asi nejznámějším symbolem Kodaně. Nachází se hned vedle přístavu a na proti pevnosti Kastellets. Zdejší přístavní ulice se jmenuje Langelinie. Socha má podobu sedící mořské pany, která sedí na břehu na vyvýšeném kamenu. Za odlivu je socha spojená s pobřežím, za přílivu jí naopak od břehu dělí pár metrů.

Socha je inspirována stejnojmenným příběhem od dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Socha malé mořské víly začala vznikat už roku 1909 na popud Carlem Jacobsenem, což byl významný sběratel umění a filantrop. Jako modelem soše stála primabalerína Ellen Cena. Autor sochy je Edvard Eriksen. Finální představení sochy veřejnosti proběhlo 23. srpna 1913.

Socha malé mořské víly je oblíbeným turistickým cílem. Nábřeží kolem sochy je tomu uzpůsobeno a k samotné soše je tak výborný přístup. Toho bohužel občas zneužívají i vandalové. V roce 1964 například socha přišla o hlavu. Dále byla několikrát přemalována na růžovo. Po roce 2000 byla také dvakrát zahalena do burky, jako protest o jednání s Tureckem o přistoupení do Evropské unie.

Socha má několik kopií, které jsou umístěné po celém světě. Jedná se například o Solvang (Kalifornie),  Kimballton (Iowa), Piatra Neamt (Rumunsko) a Weihai (Čína). Originální socha se také stěhovala na světovou výstavu Expo 2010 do Šanghaje, kde byla umístěna od května do října 2010.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist