Kulatá věž Rundetarn

Rundetarn je velice zajímavá stavba v historické centru Kodaně. Jedná se o věž o kruhové půdorysu postavenou v 17. století jako astronomická observatoř. Stavbu inicioval dánský král Christian IV (1577 – 1648). Věž má 8 pater, i když je otázka zda je to tak možné brát, protože velkou zvláštností Rundetarn je, že se uvnitř nenachází schodiště, ale spirála jako je na šroubu a ta má přesně 7.5 otáčky.

Dnes kulatá věž slouží jako rozhledna, ze které je nádherný výhled na celou Kodaň. Kromě toho částečně pořád slouží také jako veřejná astronomická observatoř, výstavní a koncertní sál a v neposlední řadě se jedná o zajímavou historickou a architektonickou památku.

Věž je součástí komplexu Trinitatis, který byl založen už roku 1482 a sloužil k univerzitnímu vzdělávání. Trinitas zahrnuje kromě samotné univerzity i její kapli a vysokoškolskou knihovnu, která se stala první účelovou univerzitní knihovnou v Kodani.

Co se týká samotné stavby Rundetarn, tak již v roce 1622 zakoupil král Christian IV vhodný pozemek v centru města. Budovu navrhl Hans van Steenwinckel mladší. Samotná stavba započala roku 1637 a zajímavostí je, že cihly se musely vozit až z Holandska, protože místní dodavatelé nebyli schopni dodat dostatečně kvalitní materiál, jaký si takováto atypická stavba vyžadovala. Stavba věže byla dokončena již roku 1642, přiléhající kostel byl však dokončen později až roku 1657.

Návštěva Runderarn opravdu stojí za to, pohled z vyhlídkové plošiny umístěné 34.8 metrů nad úrovní ulice je za pěkného počasí opravdu nádherný.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist