Dánský královský palác Amalienborg

Dánský královský palác Amalienborg (dánsky Amalienslot) je hlavním sídlem dánské královské rodiny, v současné době je to královna Markéty II. a její rodina. Palácový komplex se nachází v centru Kodaně blízko moře. Amalienborg je využíván především jako zimní rezidence královské rodiny. Jeho čtyři paláce jsou pojmenovány po panovnících Christian VII., Christian VIII., Frederik VIII. a Christian IX.

Mezi paláci je velké krásné náměstí, na kterém je možné pozorovat například střídání stráží. Z paláce pak vedou významné ulice. Například Frederiksgade vede k nedalekému Frederickovu kostelu (Frederick’s Church). Další ulice Amaliegade vede kolem pobřeží ke Kastellu a přístavu. Mezi samotným palácem a mořem se pak nachází ulice Toldbodgade a pak Amaliehaven.

Amalienborg je považován za největší palácový komplex staveb v rokokovém slohu v Dánsku. Sestává ze čtyř budov, realizovaných architektem Nikolaiem Eigtvedem v letech 1759-1768 jako sídla různých dánských šlechtických rodin. Královskou rezidencí se staly poté, co požár zničil původní královské sídlo v Kodani.

Pokud vás zajímá historie Amalienborg, tak na místě dnešní rezidence se původně nacházel zábavní zámeček postavený v letech 1669-1673 Frederikem III. a jeho manželkou Žofií Amálií. Král zemřel v roce 1670 a nedožil se dokončení stavby, Žofie Amálie (po jejímž druhém jméně byl zámek nazván) zde pak žila až do své smrti v roce 1685.

19. dubna 1689 vznikl požár v sousední budově divadla a zachvátil i objekt zámku; ten byl zcela zničen. Při požáru přeplněného divadla zahynulo 171 lidí, především dětí; mezi oběťmi byl i skladatel a varhaník Johann Lorenz. Stavební místo, nacházející se uvnitř městských hradeb, zůstalo řadu let nevyužito, až počátkem 18. století zde Frederik IV. nechal postavit malý pavilon s francouzskou zahradou.

U příležitosti 300. výročí nastoupení Oldenburské dynastie na trůn (v roce 1448 byl korunován král Kristián I.) pojal král Frederik V. plán vybudovat v dosud středověké Kodani novou, barokní městskou čtvrt podle francouzského vzoru. Těžištěm tohoto Frederikova města v prostoru dřívějšího Amalienborgu měl být paláci šlechty obklopený osmiúhelníkový prostor s osou pohledu na centrální kostel sv. Frederika. Vedením projektu byl pověřen v roce 1749 dvorní stavitel Nicolai Eigtved.

Aby král novou městskou část naplnil životem, nabídl stavební místa různým šlechtickým rodinám, jež pak byly na 40 let osvobozeny od daní. Stavební práce začaly v roce 1750; jako první byl v roce 1754 dokončen palác Moltke pro Adama Gottloba Moltka, v roce 1757 ho následoval palác holštýnské hraběnky Schack, v roce 1760 byly dokončeny domy barona Brockdorffa a hrabat Levetzau. Tyto čtyři paláce byly, jak bylo tehdy obvyklé, obydleny jen občas, neboť šlechtické rodiny měly velké rezidence i na venkově.

V roce 1794 byl kodaňský městský zámek Christianborg zničen požárem a král Kristián VII. zůstal „bez střechy nad hlavou“. Rodina Moltke dala svůj palác na Amalienborgském náměstí králi k užívání, neboť měla velká sídla jinde a palác ve městě příliš nevyužívala. Král postupně získal i ostatní paláce a vybudoval zde svou rezidenci. Novostavba zámku Christianborg byla potom využívána k reprezentativním účelům a posléze i jako sídlo dánského parlamentu a nejvyššího soudního dvora.

Amalienborg je opravdu nádherný palác, který se vyplatí navštívit. Můžete se vydat do zdejšího muzea nebo třeba jenom pozorovat okázalé střídání stráží, kteří zde hlídkují ve dne v noci. Nejokázalejší je samozřejmě slavnostní výměna Královské gardy v poledne (12:00).

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist