Dánská královna Markéta II.

O Dánsku se to tolik neví, ale faktem je, že země je konstituční monarchií. Má tak svého panovníka, který sice není u nás tak známý jako královna Alžběta ve Velké Británii, královna Beatrix v Nizozemku nebo král Karel Gustav ve Švédsku, přesto je pro Dány významnou postavou, na kterou jsou hrdí. Současnou dánskou královnou je Markéta II. (* 16. dubna 1940 v Kodani jako Margrethe Alexandrine Pórhildur Ingrid) a panuje od roku 1972 . Její královské heslo zní: „Guds hjælp, folkets kærlighed, Danmarks styrke“, což v překladu znamená „Boží pomoc, láska lidu, síla Dánska“.

Královna Markéta je nesmírně vzdělaná a studovala na mnoha místech v Evropě. Kromě rodné Kodaně například v Cambridge, Arhusu, Paříži a Londýně. Přitom se věnovala různým oborům mezi které patří právo, historii, politologii, ekonomii, archeologii a sociologii. Ačkoliv má dnes královna jen minimální reálnu politickou moc, je veřejně činná a ve svých projevech zdůrazňuje zejména toleranci a vlídnost vůči přistěhovalcům. Částečně také reformovala monarchii, když se vzdala některých královských titulů a ceremonií.

Mezi zajímavosti o královně Markétě II. patří to, že ovládá 6. jazyků. Ilustrovala také dánské vydání knihy J.R.Tolkiena Hobit aneb cesta tam a zase zpátky. Zajímavý původ má i jedno z jejich jmen “ Pórhildur“, které pochází z doby, kdy ještě Dánsko vládlo Islandu, a toto tradiční zdejší jméno dostala tehdy ještě princezna na počest Islandského lidu.

 

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist