Náměstí Kongens Nytorv

Kongens Nytorv (neboli Nové královské náměstí) je jedno z největších náměstí v samém centru Kodaně. Nachází se na konci známé pěší ulice Stroget. Náměstí bylo založeno králem Christian V. v roce 1670 v době, kdy se Kodaň rychle rozšiřovala. Velmi důležitou roli při výstavbě náměstí hrály i vojenské důvody. Náměstí je totiž situováno v místě, kde bylo ke všem bodům opevnění města zhruba stejně daleko. Pohodlně se zde tak mohly řadit vojenské oddíly na obranu města.

Rozměry náměstí jsou 150 x 180 metrů. Náměstí má tvar nepravidelného pětiúhelníku.  Uprostřed pak stojí velká jezdecká socha krále Christian V., která je obklopena travnatým oválem. Sochu vytvořil francouzský sochař Abraham César Lamoureux a to roku 1688, což z ní činí nejstarší jezdeckou sochu ve Skandinávii. Na podstavci se nachází další čtyři sochy. Směrem k paláci Charlottenborg se dívají sochy Minervy a Alexandra Velikého, které představují opatrnost a statečnost. Na druhé straně se nachází sochy Herkula a Artemis, kteří naopak představují sílu a ctnost.

Náměstí se záhy po svém vybudování stalo velmi oblíbeným. Přesunulo se sem hodně obchodníků z v té době ještě nevydlážděného a tedy bahnitého náměstí Gammeltorv. Na Kongens Nytorv totiž bylo vidět pečlivé plánování inspirované urbanismem Paříže 17. století.

Náměstí Nytorv je oblíbeným místem konání různých veřejných akcí a exhibicí. V zimě zde například bývá pravidelné postaveno kluziště na bruslení. Hodně často jsou tu také výstavy (hlavně fotografií) a další různé zajímavé akce všeho druhu.

Okolo náměstí se nachází spousta významných staveb. Za zmínku stojí například palác Charlottenborg z roku 1671 a palác Thott z roku 1683 (nyní Francouzské velvyslanectví), zapomenout bychom neměli ani na Královské dánské divadlo z roku 1874.

Náměstí Kongens Nytorv rozhodně stojí za návštěvu a kolem něj se nachází spousta toho nejzajímavějšího z celé Kodaně.

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist